Ráno som sa prebudil na to, že mnou lomcuje Lindie.
– Vstávaj, cudzinec! Už sme v Nassau. Je čas ísť.
Nevedel som, či je deň alebo noc, a len som na ňu asi dve minúty tupo civel. „Kde to, kurva, som?“ rozmýšľal som  a jej vlasy ma šteklili na tvári.
V jedálni na raňajkách sme si len sadli do kúta a radšej sa vyhýbali očnému kontaktu s ostatnými. Postupne, jeden po druhom zo svojich kajút začali vyliezať aj ostatné mŕtvoly z nášho departementu. Nad vchodom do jedálne visel zarámovaný plagát: „Zas ďalší obyčajný deň v raji.“ Naplo ma.
V rade na jedlo som stretol Nyomana.
– Tak ako?
Neodpovedal, len si zachmúrene nakladal rybaciu polievku s ryžou a do toho vajce natvrdo.
– Deje sa niečo, o čom neviem? – opýtal som sa zvedavo a Nyoman explodoval. Indonézania, a obzvlášť tí z Bali, majú povesť vždy usmiatych, mierumilovných ľudí:
– Deje sa niečo? – vyprskol. – DEJE SA NIEČO? Ty si na nič nepamätáš? – hystericky pokračoval. – Mal som už hocijakých spolubývajúcich, ale čo je veľa, to je veľa.
– Čo také sa stalo, Nyoman? – vyzvedal som a jedným očkom poškuľoval po Lindie. Nemal som poňatia, o čom to hovorí.
– Správaš sa ako malý Hitler! Keď ste prišli na izbu, bolo to ako tornádo. Najprv ste tam boli štyria aj s Dmitrim a Srdjanom a vybielili ste všetky MOJE zásoby alkoholu v chladničke. Zatiaľ čo ja som sa snažil spať. Potom ste sa zamkli do kúpeľne a fajčili ste tam šalviu. Robiť párty v kúpeľni o štvrtej ráno. Ste vy normálni?
– Tak na toto si nepamätám, kamarát, – zdvihol som pravé obočie a sledoval, ako Nyoman pokračuje ďalej. Na krku mu navrela žila a začal som sa oňho trochu báť.
– Tak to buď rád! Ja som sa cítil ako v ústave pre choromyseľných. Chcel som vás všetkých vykopnúť na chodbu, ale keď som vstal a uvidel, ako sa Dmitri po štyroch plazí s krvavou tvárou do chladničky, vedel som, že to nemá cenu.
– Tak to potom vysvetľuje, prečo som sa ráno v posteli zobudili s kefkou vo vlasoch, – usmial som sa.
– Ešte sa smej! To by som ešte prežil, ale keď tí dvaja odišli, začali ste vyvádzať s Lindie. Myslíš si, že toto ja potrebujem? Však tá kajuta má dva krát dva metre! Neuvedomujete si, že to všetko počuť? Nemáš ani trochu ohľadu na spolubývajúcich?! – To už na mňa Nyoman nepríčetne kričal a v hlave sa mi začalo rozjasňovať.
– Sprchovali ste sa asi hodinu a znelo to, akoby si ju mučil alebo čo. Potom ste sa presunuli do postele a tam ste pokračovali ďalej, akoby ste boli sami. Ako mám asi spať, keď mi niekto o piatej ráno udiera hlavou do matraca?! – Nyoman bol červený od zlosti a jedným dychom dodal: – Sťahujem sa. Budem radšej bývať so Shawnom alebo s Ovidiom. S hocikým, je mi to jedno.
Otočil sa a odkráčal preč.
– Všetko v poriadku? – opýtala sa ma Lindie, keď som si znovu prisadol.
– Ale hej. Pamätáš si na niečo zo včera?
– Ako sa to vezme. Len tie príjemné veci, – dievčensky sa usmiala a pustila sa do svojho šalátu.
– Nechcela by si so mnou bývať? – zrazu zo mňa vypadlo.
– Rada, – odvetila. Dojedli sme raňajky a pobrali sa do práce.


Egor Indiani sa vo svojich knihách pohybuje na tenkom ľade medzi bizarným realizmom, brakom a gonzo štylizáciou. Cez postavy na okraji spoločnosti, vyvrheľov a morálnych deviantov reflektuje paradoxy súčasnej globalizovanej doby, kultúrne fenomény a provokuje zabehané etické normy väčšinovej spoločnosti. Často využíva slang, hyperbolu či žargón, prepožičiava si filmové techniky skratky a rýchlej akcie, a berie tak čitateľa na miesta, na ktoré by sa sám od seba nevybral. Rozpráva príbehy, v ktorých sa realita prelína s fikciou, pravdepodobné s absurdným a mystika je dekonštruovaná, aby z nej vystaval novú, živelnejšiu skutočnosť.

Advertisements