leták marec 2017 - trafačkaRuský skladateľ a producent
Projekt Fjordwalker je mix atmosferickej elektroniky v živom inštrumentálnom prevedení. Za projektom stojí skladateľ a hudobný producent z Yekaterinburgu – Alex Polianin. Živé vystúpenia Fjordwalker sú sprevádzané vizuálnou projekciou či hosťujúcimi hudobníkmi. Za posledné tri roky odohral viac než 300 koncertov v 19 krajinách. 2. 3. sa v rámci svojho turné Elements tour 2017 zastaví aj v Nitre.

Jarný komorný koncert
18. 3. vystúpi Eniesa alebo San, hudobníčka žijúca na Slovensku, no cestujúca do rôznych zemí za objavovaním stále nových svetov, čo počúvajú a inšpirujú. Hrá príbehy o čarovných lesoch, podmorských svetoch, krajoch aj nekrajoch, domovoch víl, škriatkov a ľudí pocestných. Jej najbližšími nástrojmi sú gitara, perkusie a santur, ktorým občas sprevádza aj workshopy, semináre a koncertne aj Maoka a iných. V posledných troch rokoch bol práve on jej najbližším spolupracovníkom v hudobnej sfére. Predpredaj lístkov na kurzy@soulart.sk.

Svetový deň poézie
Na svoj deň sa môžu tešiť všetci milovníci dobrých básní a aj niektorí kávičkári. 21. marec sa totiž pokladá za Svetový deň poézie a je určený predovšetkým podpore nesmelých autorov. V rámci podpory tohto projektu sa niekoľko kaviarní po celom svete rozhodlo vytvoriť špeciálny výmenný obchod – káva za báseň. Od 11:00 do 18:00 vymeníte v Trafačke báseň za kávu a o 19:00 prečíta zo svojej tvorby Erik Ondrejička, ktorý sa písaniu poézie venuje už takmer tri desaťročia. Knižne debutoval v roku 2004 básnickou zbierkou Na vnútornej strane viečok. Ondrejičkova poézia bola zaradená do viac ako 25 slovenských aj zahraničných výberov, zborníkov alebo katalógov.

Výstava black and white Kataríny Grajcaríkovej
24. 3. otvoríme výstavu Kataríny Grajcaríkovej, ktorá sa fotografii aktívne venuje 7 rokov. Začínala s fotením prevažne detí, ale časom sa vyprofilovala na portrétovú fotografku a snaží sa o emotívnu a reálnu fotografiu. Občas sa nechá uniesť fantáziou, a preto tvorí aj fotografie inscenované melancholické až temné. Vystavené fotografie sú prierezom jej asi 5 ročnej tvorby a momentálne pracuje na ďalších nových a úplne odlišných víziách.

Ako vyzerá slovenská cooltura?
31. 3. premietne organizácia Rozbicyklujme Nitru! film Cooltura od režiséra Mira Rema. Úsmevný, ironický, ale zároveň i vážny film o zmysle a stave slovenskej kultúry. Kultúra sa stala jednou z ďalších zložiek obchodu. Tým pádom jej kvalita podlieha komerčnému záujmu oveľa viac ako pred rokom ’89, čo ju transformovalo do rôznych ľahšie stráviteľných žánrov otáznej kvality. I napriek tomu, že došlo k spoločensko-kultúrnemu uvoľneniu, naša kultúra stále hľadá svoju identitu. V tomto kultúrnom dospievaní je zložité sa zorientovať. Nové médiá a internet sa stali najrozšírenejšou formou jej šírenia. Došlo k zásadnému odlivu divákov z tradičných kultúrnych podujatí. Objavili sa nové kultúrne fenomény súvisiace so zmenou životného štýlu. Ako teda dnes vyzerá ona slovenská cooltúra?

Ďalšie podujatia

1. 3. pripravila organizácia AIESEC zaujímavé rozprávanie o Mexiku, ktoré z prvej ruky zakúsila Patrícia. V rámci podujatia sa dozviete aj o možnostiach, ako a kam vycestovať na stáž a zažiť tak nezabudnuteľné momenty vášho života.
3. 3. sú pripravené tradičné i špeciálne pivá českých a zahraničných pivovarov a minipivovarov. Ochutnajte skutočne poctivé pivá, spoznajte nové druhy a značky pív, ktorých chuť stojí za to. Kapacita je limitovaná – registrácia na info@trafacka.sk.
10. 3. zahrá speváčka Lucia Šútorová, ktorá sa doprevádza na gitare a hudobný projekt mladého Nitrana Romana Oravca The Smalltown Boy. Túto dvojku hudobníkov prvýkrát spojí koncert v Trafačke.
16. 3. pokračuje séria filmových večerov, počas ktorých premietame nemé filmy. To, čo sa nedá povedať slovami, vyjadrí Števo Haládik hudbou. Premietame film Kid (1931).
26. 3. prijali pozvanie poslanci NR SR za SaS Jozef Rajtár, ktorý bude hovoriť o tom, ako by mohlo fungovať Slovensko lepšie a aký majú vplyv finančné skupiny na chod štátu, a Anna Zemanová, ktorá povie o vplyve výstavby závodu Jaguar Land Rover na životné prostredie v Nitre a jej okolí.
30. 3. sa uskutoční po-festivalová filmová projekcia vybraných snímok z 8.ročníka medzinárodného festivalu filmov s antropologickou tematikou Antropofest. Podujatie prebieha v rámci Etnologických dní 2017 organizovaných Katedrou etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

Ateliér Trafačka ponúka tematické kurzy zamerané na vaše potreby a záujmy, ale aj kurz Ako zvládnuť zrkadlovku. O fotení a vašich fotografiách si môžeme pohovoriť (vytlačených na papieri či prinesených na USB). Pri debatách si naplánujeme jednotlivé kurzy a workshopy podľa požiadaviek.

Počas tohto mesiaca je vo Fotogalérii Trafačka prístupná aj výstava českého surrealistického fotografa 3-stana a jeho hostí, ktorá potrvá do 23. marca. Plánuje sa aj obľúbený komunitný trafo.TRH (2. 4.), pričom predajcovia sa môžu registrovať do 19. 3. 2017.

PROGRAM

1. 3. / 19:30 / zadarmo / ¡Hola – stáž volá!

2. 3. / 20:00 / 3 € študenti, 4 € dospelí / Koncert: Fjordwalker

3. 3. / 18:00 / 9 € / Ochutnávka pív

10. 3. / 20:00 / zadarmo / Koncert: Lucia Šútorová a The Smalltown boy

16. 3. / 20:30 / 2 € / Vypočuj si nemý film Kid (1931)

18. 3. / 20:00 / 5 € predpredaj, 6 € na mieste / Koncert: Eniesa

21. 3. / 19:00 / zadarmo / Svetový deň poézie: Číta Erik Ondrejička

24. 3. / 18:00 / zadarmo / Vernisáž: Katarína Grajcaríková – Black and White

26. 3. / 18:00 / zadarmo / Liberálne popoludnie s poslancami NRSR za SaS

30. 3. / 17:00 / zadarmo / Ozveny Antropofestu 2017

31. 3. / 20:00 / zadarmo / Premietanie: Cooltura (r. Miro Remo)


Zdroj: Lenka Mareková / www.trafacka.sk

Advertisements