Galerie W7 & Galerie Divadla hudby pozývajú na výstavu TŘI VE DVOU

TŘI VE DVOU
Tamara Conde • Jan Svatoš •  Martina Valchářová
Kolektivní výstava tří umělců ve dvou výstavních prostorech.
(20. 2. – 17. 3. 2017)

Zahájení v pondělí 20.  2.  2017 v 19 hodin v Galerii W7 /Wurmova 7/, poté přesun
do Divadla hudby /Denisova 47/, kde proběhne prezentace tvorby autorů.

Kurátorky: Monika Beková /Galerie W7/, Olga Staníková /Muzeum umění Olomouc/

Galerie W7 ve spolupráci s Galerií Divadla hudby představuje trojici studentů malby Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně formou výběru z jejich posledních obrazových cyklů. Tamara Conde, Jan Svatoš a Martina Valchářová v nich každý po svém vypovídají o vztahu k bezprostřednímu okolí, lidem, věcem jako i k vlastní osobě včetně vědomí postupného proměňování vzájemně utvořených vazeb. Udalosť na FB: Facebook event

gw7-tri-ve-dvou-web-plakat

S touhou odhalovat příběhy pohozených kusů nábytku přistoupila MARTINA VALCHÁŘOVÁ k náhodným nálezům na ulicích měst, které začala přemalovávat na plátna s otázkou po jejich „vlastní cestě“, jenž je dovedla až do současných míst výskytu. Přitom si všímala jejich opotřebovanosti, náhlého opuštění i příznačného ponechání vlastnímu osudu, živelně se podepisujících na jejich torzální podobě a pozvolném srůstání s okolím. Snaha o zachycení autentičnosti prostředí vychází i z jejího aktuálního cyklu obrazů vykreslujících fenomén rave parties a free tekno scény. Specifickou subkulturu sleduje portréty zúčastněných aktérů spolu s tradičně spojovanými artefakty. Jak sama dodává: „Přiznávám chorobnou posedlost, ale snažím se o kritický přístup, zároveň také poukázat na zaujatost společnosti a strhávat zažitou negativní nálepku“.

Prostřednictvím zachycených věcí se také JAN SVATOŠ vrací k zásadním okamžikům a zkušenostem, které jsou svázány s jeho životním příběhem. Namísto autoportrétu však odhaluje vlastní optiku jejich nazírání a vnímání na pozadí realisticky ztvárněných zátiší a strukturálních studií vedle fragmentů sebe samého. Možnost pohlédnout očima autora na jeho svět poskytuje ještě větší ponor do soukromí. Těsnou svázanost s prožitkem zprostředkovává zachycením vybudovaného vztahu k jednotlivým předmětům a činnostem. To dokládá také svou nejnovější tvorbou, v níž se zabývá estetikou špinavých a ucpaných trysek ze sprejů, které záměrně zobrazuje mnohonásobně zvětšené pro jejich názornější možnost vnímání coby specifického materiálu s nezaměnitelnou strukturou.

Spojitost s fyzickou stránkou těla potom zcela vévodí tvorbě TAMARY CONDE. Její dlouhodobý zájem o tělesnost, uvědomování si vlastního bytí a jeho fyzické stránky dal vzniknout několika sériím obrazů, které doplňuje i videi, v nichž se koncentruje na jamku v oblasti krku a klíční kosti jakožto mimořádně křehkého bodu v permanentním napětí. Začala si všímat opakujícího se procesu napínání kůže, zvláštností vytvořených záhybů v důsledku dýchání i kontrastu s její jemnou texturou. Zachází přitom až na samý okraj abstrahované reality pokožky, kterou v soustředěném pohledu na detail představuje jako náš vlastní a nejbližší materiál, jenž nás obklopuje a svým způsobem také vymezuje vůči bezprostřednímu okolí a světu. Důsledné prozkoumávání béžového zbarvení kůže vyústilo v bohatou škálu odstínů dokládajících na jejím povrchu četnost neustále probíhajících mechanismů a zažívaných emocí uvnitř každého z nás.

Zdroj: Monika Beková / Galerie W7

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.