Trafačka otvorí výstavu fotografa, ktorý daroval dušu bielemu papieru

V piatok 24. februára o 18:00 hodine otvorí Fotogaléria Trafačka výstavu českého surrealistického fotografa Ladislava Nekudu z Brna, ktorý tvorí pod umeleckým menom 3-stan a jeho dvoch hostí z Košíc – Alex W. Kiss, kaviarenský povaľač, majúci rád tupé uhly a Marek Suja, ktorý sa nesnaží robiť umenie, odhaľovaním lásky vytvára pseudoilúziu. Hudobný hosť: Ondrej Vydarený.

3stan-1

Ladislav Nekuda sa narodil v Bratislave, žije v Brne. Začiatky fotografa samouka boli ťažké, autor sa však vyprofiloval veľmi rýchlo. Opustil chémiu jednoduchých prvoplánových odkazov a vybral sa po špirále pochybností a objavov rýchlo nahor. V jeho tvorbe je jasne badateľný vplyv surrealizmu a jeho významného predstaviteľa Salvadora Dalího. Nájdeme v nej zobrazenie snových svetov, koláží, útržkov zneužitej reality, ale aj postavy z mytológie. Prostredníctvom 3-stanových diel sa nám predstavuje surrealizmus postmodernej doby, doby, v ktorej snaha po konceptuálnej tvorbe tvrdo popiera všetky akademizmy a všetky postupy skostnatených -izmov, medzi ktoré patrí aj autorov obľúbený surrealizmus.

“Múzy přicházející z jinosvětů. Bytosti bez tváře, s těly žen v hadí kůži
a povahou mladého Mefistofela, žádajíc o lidskou pozornost za zdmi apatie.”

3-stan nám ukazuje, že v jeho mysli sa skrýva imaginatívny, fantazijný svet. Aj keď má každé dielo svoj význam, divákovi nič nepredkladá a interpretácia je celkom ponechaná na ňom samom. Napriek tomu, že sa väčšina fotografií môže zdať kontroverzná a v každom prípade nekonvenčná, nesnaží sa urážať. Naopak, usiluje sa o zachytenie snov, predstáv, pocitov, myšlienok ako je to typické pre celý smer surrealizmu.

3stan-2

Alex W. Kiss vo svojej tvorbe zachováva ženskú krásu z jeho pohľadu, teda ako skulptúry, hmoty, ktorá je kreovateľná do podoby, v akej ju vídava vo svojich snoch presiaknutých atmosférou diel Tima Burtona. Najlepšie sa mu tvorí po posedení v kaviarni, kde sledujúc dym z cigariet si predstavuje ohybnosti a tajomstvá ženskej duše i tela.

alex

Marek Suja, po tom čo zavesil komerčnú fotografiu na klinec, si zakladá na kvalite zhotovenia. Je progresívny v rámci analógovej fotografie, pričom kladie minimálny dôraz na grafický postproces, aby divákovi priniesol kúzlo zrna bez zbytočných zásahov.

marek

Na prvý pohľad sa zdá, že každý z autorov sa uberá vlastným smerom. Avšak element, ktorý je prítomný u všetkých troch autorov, tvorí dokonalý pôžitok. Výstava potrvá do 23.marca 2017.

Zdroj: Lenka Mareková / www.trafacka.sk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.