Program: Trafačka (11/2016)

on

Trafačka (11/2016)Trafačku, priestor bývalej transformátorovej stanice, navštívi počas novembra niekoľko významných osobností zo sveta umenia a kultúry. Priestor dostanú aj lokálni hudobníci, občianske združenia či joga smiechu. Do 16. novembra trvá aktuálna výstava Jedna svatba a jeden pohřeb.

Prvá dáma slovenského folku
Trafačka pokračuje v sérii koncertov predstaviteľov česko-slovenského folku, v rámci ktorej priniesla koncert Vladimíra Mertu a Zuzany Homolovej. 5. 11. sa v u nich predstaví slovenská pesničkárka, speváčka, gitaristka, skladateľka a textárka Soňa Horňáková. Je speváčkou bluesovo nahorklého hlasu a prejavu, má rovnako blízko k blues ako k folku, folkrocku, ale aj podžánru, ktorý sa inde vo svete nazýva AOR (Adult Orientated Rock, teda „rock pre dospelých“).

…a ďalšie novembrové koncerty
11. 11. je pripravený komunitný koncert nitrianskych bluegrassovych kapiel Kitchen Grass, Grunt a Bluegrass Billiess.
26. 11. vystúpi Chris Ellys, ktorého žánrové zameranie /indiefolk songster/ je na Slovensku raritou inšpirovanou jeho vlastným životom a Stu Larsen-ovou hudobnou sférou.

17. november v spomienkach
17. 11. vás pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie pozýva Trafačka na spomienkové stretnutie, na ktorom sa spoločne vrátime do atmosféry tohto obdobia očami tých, ktorí v tom čase organizovali dianie v Nitre. Výstava fotografií, stretnutie so zakladateľmi Verejnosti proti násiliu v Nitre a piesne Kryla a iných, ktoré zahrá Mário Drgoňa a Rudy Bujna.

Knižný klub
Po letnej prestávke pokračujú aj stretnutia trafačkovského knižného klubu. Pozvanie prijal František Mikloško s Jánom Štrasserom, ktorí sa 7. 11. predstavia knihu Rozhovory o dobe a ľuďoch. 21. 11. predstaví Mirka Ábelová básne zo svojej najnovšej zbierky nazvanej Básničky pre domáce paničky.

Evla Vlašičová po štvrtý raz na stenách Trafačky
Posledná tohtoročná výstava bude patriť Evle Vlašičovej, ktorá žije a tvorí v Bratislave. 25. 11. vystaví sklá a grafiky s názvom Naboso.
„O topánky som neprišla – topánky som si vyzula dobrovoľne v centre Bratislavy počas príjemného letného lejaku v r. 2015 – a viac som sa neobula. Kráčať bosá pre mňa znamená cítiť sa slobodne. Všetky obrazy na tejto výstave vznikli nejakým spôsobom naboso. O fotokomoru som prišla – následkom skratu v elektrickom vedení u nás doma, keď sme takmer vyhoreli. Ani po 3 mesiacoch prerábania ,svoju fotokomoru stále nemám. Čo môže robiť fotograf bez fotokomory? Naučiť sa kresliť a inak výtvarne stvárniť to, čo by chcel zaznamenať kamerou. A tak som sa oslobodila aj od samotnej fotografie a prešla som za hranice toho, čo mi dovoľujú vidieť objektívy.“

Nemé filmy so živou hudbou
Druhé pokračovanie série filmových večerov, počas ktorých premietame nemé filmy sa bude niesť v duchu slávnych hercov tejto éry. Film bol vo svojich začiatkoch bez zvukovej stopy, ale hudba pri premietaní nechýbala. To, čo sa nedá povedať slovami, vyjadrí Števo Haládik hudbou. 3. 11. premietame filmy Yukon Jake (1924, r. Del Lord) a The Shriek Of Araby (1923, r. F. Richard Jones) v hlavnej úlohe s Benom Turpinom.

Potulky svetom opäť v Nitre
Občianske združenie Potulky svetom pripravilo 8. 11. vynovenú prednášku Martina Lipinského o tom, ako nízkonákladovo cestovať. Ukážu vám, ako hľadať lacné letenky, kde zohnať ubytovanie zadarmo a zopár rád k autostopu. Nitra má medzi Potulkovými podujatiami výsadné postavenie a aj preto sa rozhodli ich premiérový cestovateľský kvíz zorganizovať práve tu. 15. 11. sú pripravené slepé mapy, spoločne zalovíme v pamäti pri vlajkách štátov, určíme to najdlhšie alebo najvyššie, čo nám naša planéta ponúka, dozvieme sa rôzne zaujímavé fakty, ale aj úplne nepodstatné koniny.

Ďalšie podujatia
Počas novembra je pripravený aj celodenný workshop, na ktorom fotografi a produktoví špecialisti Nikonu priblížia základy zrkadlovky. Nezisková organizácia LEAF porozpráva o zaujímavých príležitostiach, ktoré vám ponúka Program expertného dobrovoľníctva. Certifikovaný inštruktor Jogy smiechu Ľubor Foltán ponúkne unikátne cvičenie, v ktorom sa smiech spája s hlbokým dýchaním. Pivotéka Nitra pripravila ochutnávku tradičných i špeciálnych pív českých a zahraničných pivovarov a minipivovarov. Každú stredu si môžete prisadnúť ku španielskemu stolu a konverzovať s rodeným Španielom. Po konverzáciách je pripravená projekcia hispánskych filmov s témou Ženy v hlavnej úlohe.

PROGRAM
2. 11. / 9:00 – 17:30 / Workshop: Začíname so zrkadlovkou Nikon / poplatok 55 € /
registrácia: TU
2. 11. / 18:30 / Španielska konverzácia + 19:30 / Film: Planes para mañana
3. 11. / 20:30 / Vypočuj si nemý film: V Hlavnej úlohe Ben Turpin / vstup 2 €
5. 11. / 20:00 / Koncert: Soňa Horňáková / vstup 5 €
7. 11. / 19:00 / Knižný klub: František Mikloško a Ján Štrasser – Rozhovory o dobe a ľuďoch
8. 11. / 18:00 / Potulky svetom: Ako lowcostovo cestovať / 3 € predpredaj, 4 € na mieste
9. 11. / 18:30 / Španielska konverzácia + 19:30 / Film: Obaba
9. 11. / 18:00 / Viete, čo je expertné dobrovoľníctvo?
11. 11. / 20:00 / Koncerty: Kitchen Grass, Grunt a Bluegrass Beelies
12. 11. / 10:00 / Joga smiechu s Ľuborom Foltánom / poplatok 8€
14. 11. / 18:00 / Ukradená galerie Nitra: Zuzana Ganajová
15.11. / 20:00 / Potulky svetom: Cestovateľský kvíz / 5 € registrovaná dvojica, 6 € neregistrovaná dvojica / prihlasovanie: TU
16. 11. / 18:30 / Španielska konverzácia + 19:30 / Film: Loreak
17. 11. / 19:30 / 17. november v spomienkach
19. 11. / 19:00 / Pivná cesta v Trafačke / vstup 9€
21. 11. / 19:00 / Knižný klub: Mirká Ábelová – Básničky pre domáce paničky
23. 11. / 18:30 / Španielska konverzácia + 19:30 / Film: El viaje de Carol
25. 11. / 18:00 / Vernisáž: Evla Vlašičová – Naboso
26. 11. / 20:00 / Koncert: Chris Ellys / vstup 4€ dospelí, 3€ študenti a dôchodcovia

Zdroj: Lenka Mareková / www.trafacka.sk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s