Nové divadlo odohrá v tejto sezóne Kúpalisko trikrát, v pláne má aj ďalšie inscenácie

zdroj fotografie: Facebook / Nové divadlo
zdroj fotografie: Facebook / Nové divadlo

Súvisiace články:
⇒ V Nitre vzniká Nové divadlo, premiérovú inscenáciu uvedie začiatkom júna
⇒ Naplň Kúpalisko!

Pred časom sme informovali, že premiéra inscenácie Kúpalisko bude v piatok 10. júna o 20:00 h. na nitrianskom Hideparku. Divadelníci napokon čas predstavenia posunuli o hodinu neskôr, premiéru si preto budete môcť vychutnať až o 21:00 h.

Ako informovalo Nové divadlo prostredníctvom svojho Facebook, v tejto sezóne odohrá Kúpalisko trikrát. Prvá repríza bude v stredu 15. júna o 21:00 h. na Hideparku. Nakoľko je premiéra už vypredaná, divadlo sa rozhodlo pre širokú verejnosť sprístupniť aj generálku. Tá bude deň pred premiérou, čiže vo štvrtok 9. júla o 21:00 h. v kultúrnom centre Hidepark. Cena vstupného je 8 eur pre dospelých a 5 eur pre študentov. Lístky si môžete rezervovať cez email alebo správou na Facebooku Nového divadla.

Kúpalisko - plagát

Divadlo pokračuje aj v zbieraní finančných prostriedkov. Podporíte ho tak, že prispejete vopred určenou sumou, za ktorú si vyberiete jednu z odmien. O tom, že ide o naozaj zaujímavé odmeny sa presvedčíte na stránke Hithit, cez ktorú divadlo zbiera peniaze.

Prvá premiéra Nového divadla v réžii Šimona Spišáka bude satirickým, nepatetickým, otvoreným, krutým pohľadom na odvekú tému mužsko-ženských vzťahov. Kúpalisko je obrazom toho, čo z nás všetkých robí „biologická chémia“ medzi mužom a ženou a súčasné „čakanie na Godota“. Pôjde o detailný obraz nás všetkých pod lupou pravdy.

“Mladí, drzí tvorcovia úprimne vysvetlia, kto sú, sme, ste, budú, budeme a budete. Vysvetľujú odveký genderový vzorec. Sociálnu konštrukciu, ktorej korene sú v skutočnosti, že kultúra a spoločnosť pôsobia na mužov a ženy rozdielne, čo vedie k sociálnym rozdielom v ich správaní, očakávaní či postojoch. Inými slovami, ľudské pohlavie ako biologická danosť slúži ako základ, na ktorom sa mužská a ženská kategória vytvárajú… Na Kúpalisku Nového divadla stratíte všetky romantické ilúzie a pocítite temnú príťažlivosť živočíšnej vášne… A ešte čosi. Pokúsime sa definovať mieru lásky, oddanosti a prispôsobivosti, ktorá zo svojbytného jedinca urobí „handrovú bábiku“ v rukách iných či spoločnosti,” uvádzajú tvorcovia.


Bára Kubátová: Kúpalisko

Satirická „fatamorgána“ o kúpalisku, piatich ženách a jednom „osudovom“ mužovi. Pôvodná súčasná (napísaná priamo pre členov Nového divadla) hra o snoch, túžbach a samote uprostred davu.

Réžia: Šimon Spišák
Dramaturgia: Veronika Gabčíková
Scéna: Karel Czech
Kostýmy: Adriana Černá

Hrajú: Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová a Martin Nahálka.

Hýbateľ:
Som Hýbateľ. Potrebujete ma a ja potrebujem vás. Keby som neexistoval, vaše životy by boli fádne a nudné. Keby som neexistoval, nikto z vás by nespoznal rozkoš a túžbu. Som Hýbateľ. Tvorím vaše sny. Ak si ma dobre pozriete, zistíte, že bezo mňa by naozaj neexistovalo nič. Som vaše šťastie. Som vaša láska. Som celý váš život, ktorý by bol bezo mňa na figu. Hýbateľ! Hýbateľ! Nehľadajte ma, som stále s vami.


Nové divadlo tvoria: Veronika Gabčíková – dramaturg, Šimon Spišák – režisér, Karel Czech – scénograf, Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová – herečky, Veronika Moravčíková – producent. Ide o umelcov, ktorí mnohé roky pôsobili v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre a budovali jeho špecifickú poetiku. Tvorili v ňom alternatívnym a zrozumiteľným jazykom pre deti i dospelých.

“Cieľom Nového divadla je udržať kontinuitu hľadania a etablovania nového divadelného jazyka predmetného divadla a programové vytváranie poetiky založenej na antidivadelných scénických prvkoch a inscenačných postupoch. Poetika „Nového divadla“ nadviaže na odbornou verejnosťou oceňované inscenácie Tri prasiatka a Dogville od Šimona Spišáka, Palculienku od Ivana Martinku, Havrana z kameňa od Ondreja Spišáka a Zázraky pre Alicu od Andreja Kalinku,” informujú divadelníci. Taktiež chce Nové divadlo potlačiť tradičné vnímanie divadla a klasickú divadelnú formu, preto budú jeho inscenácie medziodborovými projektmi využívajúcimi drámu, jazyk, poéziu, výtvarnú, predmetnú a živú hudobnú zložku.

Témy pripravovaných inscenácií: Kúpalisko – postavenie ženy v spoločnosti, Dejiny umenia – úloha umenia pri formovaní spoločnosti, Denník Anny Frankovej – vplyv rasizmu a xenofóbie na človeka a spoločnosť, Pinocchio – pomenovanie negatívnych stránok nekontrolovaného egocentrizmu na socializáciu dieťaťa.

“Poetika Nového divadla, ako alternatívny menšinový produkt, si bude hľadať a vychovávať diváka vo všetkých regiónoch Slovenska. Výsledkom projektu by malo byť slobodné nezávislé divadelné zoskupenie, umelecká realizácia ľudí, pre ktorých je sloboda a „pokrokovosť“ tvorby dôležitejšia ako pohodlnosť existencie v konvenčnej a netvorivej, aj keď dotovanej inštitúcii,” hovoria umelci.

Externú spoluprácu s Novým divadlom potvrdili umelci: Andrej Kalinka, Ivan Martinka, Juraj Poliak, Jakub Nvota a Ondrej Spišák.


Spracované na základe tlačovej správy a informácií, ktoré sú dostupné na FB stránke Nového divadla.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s