Program: Trafačka (06/2016)

Program: Trafačka (06/2016)3.6. (pi) o 17:00
Vernisáž výstavy „ZA PÄŤ“
Oslava piateho výročia Súkromnej strednej umeleckej školy v Nitre spojená so slávnostnou vernisážou výstavy žiackych prác „ZA PÄŤ“ o 17:00 s celodenným programom od 10:00. Výstava potrvá do 9.júna.

Oslavu piateho výročia založenia školy budú sprevádzať viaceré akcie, od 10:00 sa v priestoroch Fotogalérie Trafačka a jej vonkajších priestoroch stretnú pedagógovia, žiaci a ich rodičia, súrodenci, zástupcovia základných umeleckých škôl so žiakmi a všetci priatelia školy. Pripravené pre nich bude občerstvenie vo forme na mieste vareného gulášu, diskusie s pedagógmi školy, žiaci fotografického dizajnu budú celé podujatie fotiť a nahrávať na video + na mieste budú dva fotopanely na vytvorenie vtipných pamätných fotografií. Okrem žiakov SSUŠ sme prizvali aj žiakov základných umeleckých škôl, ktorí budú maľovať na pripravené dosky a ich diela sa následne vystavia v novootvorenej galérii, ktorú zastrešuje práve SSUŠ – galéria Úsmev – na moste ponad železničnú stanicu v Nitre (prvá vernisáž sa uskutoční 22.6.2016). O 17:00 otvoríme vernisáž výstavy „Za päť“, ktorá mapuje prierez tvorby žiakov zo všetkých ročníkov za päť rokov existencie školy. Vystavené budú fotografie, maľby, kresby, grafiky, multimediálne diela a priestorové inštalácie.


9.6. (št) o 19:00
Hudobný BooKlub
Na druhý júnový štvrtok si pre vás knižný klub v Trafačke pod vedením Barbory Kráľovej pripravil špeciálny knižno-hudobný večer. Jeho témou budú piesne zo známych filmov, ktoré vznikli na motívy kníh a zaspieva vám ich spevácky zbor Arrowroses zo súkromnej základnej umeleckej školy ARS STUDIO pod vedením Veroniky Kačkovičovej. Môžete sa tešiť na úryvky z obľúbených titulov a šikovných spevákov a speváčky (malých aj veľkých).


10.6. (pi) o 18:00
Vernisáž výstavy Fera Guldana – Exody a národnosti na Slovensku
OZ Krásny Spiš a Fotogaléria Trafačka srdečne pozývajú na výstavu obrazov Fera Guldana v spolupráci s libretistom Mirkom Pollákom. Hudobný hosť: Samo Ivaška – gitara a spev.

OZ Krásny Spiš realizuje výstavy výtvarných obrazov Fera Guldana o “exodoch” a “národnostných menšinách” na Slovensku od roku 2008. Od toho času boli tieto výstavy prezentované vo vyše 50 mestách a obciach na Slovensku. Jedna takáto kolekcia obrazov o “exodoch” je trvalo umiestnená v obecnej galérii Spišského Hrhova. S výstavami sú spojené besedy a prirodzeným výstupom a pokračovaním výstav bolo postavenie pamätníka všetkým obetiam “exodov” na Slovensku, ktorý je v Košiciach, vytlačenie veľkých nástenných kalendárov o “exodoch” pre rok 2015, o národnostiach na Slovensku pre rok 2016 a tlač kníh: Exody na Spiši v 20. storočí” a kniha “Udavačstvo”.

František Guldan sa narodil v Nitre (1953), tam absolvoval stavebnú priemyslovku. Po skončení Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave (1980) a vojenskej službe v Pohraničnej stráži (1982) pracoval do r. 1989 ako projektant rekonštrukcií v Bratislavskom stavebnom podniku. Od roku 1974 vystavuje maľby vytvorené autorskou technikou (patinovaná asambláž), plastiky, kresby a grafiku (B-klub, Tatran, Smena, Čedok, podchod Klariská, Dom umenia – všetko v Bratislave, Olomouc, Praha, Nitra), je členom združenia Gerulata. Po Novembri 89 bol redaktorom Verejnosti a poverený vedením SNG (1990). Od 1991 tvorí v slobodnom povolaní. Nasleduje množstvo výstav doma i v zahraničí (Praha, Viedeň, Mníchov, Ottawa, Nitra, Poprad, Medzilaborce, Michalovce, Humenné, Zvolen, Šahy, Brusel, Paríž, Amsterdam, New York).

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016.


11.6. (so) o 10:00, poplatok 3€, registrácia na info@trafacka.sk
ZVUKY: „Koncert na ležanie“
Pokračovanie relaxačno-terapeutického workshopu s muzikoterapeutom Štefom Haládikm. Bude to koncert, pri ktorom za zvuku možno trochu netradičných nástrojov (koshi, zvukové vlny, citara, dažďová palica, ocean drum, sun drum…) môžete zrelaxovať svoju myseľ, alebo sa iba ponoriť do vlastného príbehu.


11.6. (so) o 20:00
Koncert: Kitchen Grass /bluegrass/
Nitrianska bluegrassová kapela hrá pôvodné anglické, ale aj slovenské texty, okrem bluegrassu kapela nepohrdne ani írskym či bluesovým žánrom, ba dokonca má v programe aj jednu indie pieseň.


13.6. (po) 18:00
Buddy prichádza do Nitry
Máš sa celkom dobre, chodíš do práce, ale chýba ti niečo, čo by dávalo zmysel? Alebo už vieš, že chceš pomáhať a hľadáš takú formu, ktorá by mala naozajstný nezameniteľný výsledok? Daruj svoj čas a pomôž bez toho, aby si pomáhal. Príď zistiť, ako žijú deti v detkých domovoch a staň sa aj ty dobrovoľníkom.

Po 10 rokoch sa program BUDDY rozširuje z Bratislavy aj do Nitry a iných miest na západnom Slovensku. Začal sa pred 10 rokmi otázkou, čím sa dá zmysluplne pomôcť deťom z detských domovov. Po skúšaní množstva kurzov, táborov a školení sa program BUDDY vrátil k tomu, čo celý čas rozvíjal: každé dieťa z detského domova potrebuje mať dospelý vzor, ktorý ho bude sprevádzať životom.


17.6. (pi)
NOC HUDBY v Trafačke
Tretí júnový piatok sa hudba všetkých žánrov a v rôznych podobách či interpretáciách dostane aj do Nitry. Počas celého dňa je v Trafačke pripravených niekoľko hudobných vystúpení.

15:30 – DANNY & ROB
16:15 – PATRÍCIA HUSÁROVÁ & JÁN KOSTOLÁNY
17:00 – BE.WELL
18:00 – BORIS BELICA
19:00 – SAMUEL KŠIŇAN
20:00 – BAD KARMA BOY

Realizované s finančnou podporou Mesta Nitra a Nitrianskeho samosprávneho kraja.


24. – 26.6.
Historické techniky vo fotografii (víkendový workshop)
Fotogaléria Trafačka v spolupráci s občianskym združením Capalest pripravili pre záujemcov o historické fotografické techniky víkendový workshop, ktorý sa uskutoční v termíne 24. – 26.júna v podkrovnom ateliéri Trafačky. Lektormi budú Eva Vlašičová a František Kolář.

Kapacita: 8 ľudí
Info o workshope: info@trafacka.sk
Účastnícky poplatok: symbolických 10€
Ubytovanie: zabezpečené

Workshop bude venovaný historickým fotografiám a fotografovaniu s použitím historickej techniky. Účastníci budú mať k dispozícii historickú techniku na prípravu – nafotografovanie negatívov, s ktorými si nafotia predlohy, zátišia, krajinu, portrét. Účastníci si môžu vyskúšať jednu zo štyroch techník: 1) Kolodium, 2) Cyanotypia, 3) Van dyke, 4) Platinová fotografia.

Vyvrcholením víkendového workshopu bude nedeľná výstava prác účastníkov pred Trafačkou, ktorá bude v auguste súčasťou festivalu Cap à l´Est v Banskej Štiavnici.

Podujatie realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín 2016. Podujatie v rámci projektu Deň moravskej kultúry na festivale Cap á l´Est – KNM-1318/2016/1.3.


25.6. (so) o 20:00, vstup 2,50€
Koncert: Fluent
Trnavské inštrumentálne zoskupenie Fluent, ktorého inšpiráciou je impresionizmus. Ako sami hovoria: ,,Naša tvorba je tak istým spôsobom stále neukončená, v pohybe, stále plynie svojim tempom aj atmosférou.”

Členovia kapely: Kristína Smetanová, Paulína Putterová, Michal Veselský, Daniel Kravec.


30.6. (št) o 19:00
BooKlub: Aňa Ostrihoňová
Posledné stretnutie knižného klubu pred letnými prázdninami sa bude niesť v duchu kvalitnej literatúry z vydavateľstva Inaque, o ktorej sa s nami príde porozprávať jeho zakladateľka, prekladateľka a knižná publicistka Aňa Ostrihoňová.


Ukradená Galerie Nitra

Experimentálny streetartový projekt oživenia a využitia zabudnutých násteniek, kedy opustenú nástenku umelci využívajú ako galerijný priestor. Vystavené diela ostávajú na mieste týždeň. Tam ich môžu zhliadnuť aj ľudia, ktorí do galérií inak nechodia, zatiaľčo výtvarníka tento systém núti ku konfrontácii s realitou verejného priestoru.

6.6. (po) o 18:00
Lucia Bihuncová – Broken people
Séria fotografií s názvom “Broken people” zachytáva nič netušiacich ľudí v uliciach Nitry. Podľa autorky ide o ľudí, ktorí boli niečím zlomení. To, čo ich zlomilo, mohla byť nepriazeň osudu, choroba, chudoba či určité obavy.

20.6. (po) o 18:00
Lukáš Baťo – InSPIRE
Lukáš Baťo, študent odborov masmediálna komunikácia a reklama a politológia na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Fotografii sa venuje dva roky a stojí za značkou In.SPIRE Media. Prioritne sa venuje reportážnej fotografií, krajine a portrétom. V UKG Nitra bude vystavovať výber fotografií z jeho portfólia.


Premietanie hispánskych filmov

Instrituto Cervantes a inlingua Nitra Vás pozývajú na premietanie hispánskych filmov do Fotogalérie Trafačka.

2.6. (št) o 20:00 – La Isla mínima (Marshland), 2014, Alberto Rodríguez, Španielsko
8.6. (st) o 20:00 – No habrá paz para los Malvados (No Peace for the Wicked), 2011, Enrique Urbizu, Španielsko
16.6. (št) o 20:00 – El Secreto de sus Ojos (The secret in Their Eyes), 2009, Juan José Campella, Argentína
22.6. (st) o 20:00 – La caja 507 (Box 507), 2002, Enrique Urbizu, Španielsko


Konverzácie so španielskym lektorom

Príďte sa porozprávať na rôzne témy so Španielkou a spríjemniť si tak stredu. Začíname o 18:00. Termíny: 1.6., 8.6., 15.6., 22.6., 29.6.


Zdroj: Lenka Mareková / www.trafacka.sk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.