Program: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (02/2016)

Program: Staré divadlo Karola Spišáka (02/2016)

Kliknite na obrázok, zobrazí sa v plnej veľkosti.

Tri prasiatka
Réžia: Šimon Spišák
Slovenská ľudová rozprávka.
Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami, za siedmymi dolami bol les a v ňom žili tri prasiatka, vlk a ešte veľa, veľa iných zvierat…Takto by sa mohla začínať klasická ľudová rozprávka o troch prasiatkach, ktoré si postavia domčeky, a ktoré prenasleduje hrozný, zlý vlk… Lenže ako to už býva v skutočnom živote je všetko trochu inak… Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov.

Ľudmila Podjavorinská
Čin – Čin
Réžia: Ondrej Spišák
Veršovaný príbeh o milom, mladom a nezodpovednom vrabcovi Čimovi, ktorý sa rozhodne oženiť aj napriek tomu, že svojej láske Činke nedokáže chytiť mušku, či postaviť dom. Múdry príbeh o typickej „mladíckej nerozvážnosti“ a procese dospievania bude venovaný deťom od 3 rokov.

Andrej Kalinka
Zázraky pre Alicu
“…už sa nebojím vidieť inak. Už sa nebojím myslieť inak. Už viem, že nemusí byť všetko nemenné a definitívne. Nemusí byť všetko iba také, ako ste ma naučili a aké mi ukazujete. Čo keď viem vidieť aj iné veci? Čo keď to, čo vy považujete za obyčajné, je pre mňa neskutočné, zvláštne a vidím inú stranu sveta? Už viem, kto som. Som Alica! A toto sú zázraky, stvorené pre mňa. Neviem, kto ich stvoril, no tými zázrakmi ma zachránil…” Autorský projekt Andreja Kalinku voľne inšpirovaný knihami Lewisa Carolla „Alica v krajine zázrakov“ a „Za zrkadlom a čo tam Alica našla“ pre ľudí od 5 rokov. Inscenáciu podporilo Ministerstvo kultúry SR.

Mark Twain
Huckleberry Finn
Réžia: Michal Hába a.h.
Huch: „Ľudia vedia byť mimoriadne krutí jeden na druhého. Cítim sa sprostý a ponížený, akoby som za to mohol – aj keď som nič neurobil. Asi to tak musí byť . Či už konáš správne alebo nesprávne, je to päť, zle päť, pretože ľudské svedomie nemá rozum a hryzie ťa tak či tak. Keby som mal prašivú opicu, ktorá nemá rozumu viac, než ľudské svedomie, otrávil by som ju. Svedomie zaberá v človeku viac miesta ako všetky ostatné vnútornosti. A pritom je zbytočné. Tom Sawyer to vraví tiež, a on to musí vedieť…“ Inscenácia na motívy svetoznámeho románu Marka Twaina Dobrodružstvá Huckleberryho Finna v réžii Michala Hábu, v hlavnej úlohe so Šimonom Spišákom vznikla s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a je určená pre mladých ľudí od 12. rokov.

H. Ch. Andersen- I. Martinka-J. Šturdíková
Palculienka
Réžia: Ivan Martinka
Poetická bábková inscenácia o dievčatku Palculienke, ktoré sa na svet díva optikou malého dieťaťa. Je ako nepopísaný list papiera. Všetko s čím sa stretne, je pre ňu nové. Nepozná nebezpečenstvo, preto sa často dostáva do situácií, ktoré ju vedia poriadne prekvapiť… Inscenácia vznikla s finančnou podporou MK SR a je určená deťom od 3 rokov.

J. Čapek
O psíčkovi a mačičke
Réžia: O. Spišák
Hravá, vtipná, bábkovo – činoherná dramatizácia štyroch rozprávok J. Čapeka, na ktorých vyrástlo už niekoľko generácií detí. Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov a vznikla s finančnou podporou mesta Nitra.

Storočná Edith – Pocta Karolovi Spišákovi
Ikonická šansoniérka Edith Piaf oslávila v decembri svoju storočnicu. Jej život a tvorbu nám pripomenie známa umelkyňa Katarína Feldeková s kapelou KAFE BAND. Moderátorom večera bude autor slovenských textov a piesní, básnik a prekladateľ Ľubomír Feldek. Špeciálnym predstavením Storočná Edith – Pocta Karolovi Spišákovi si pripomenieme nielen nezabudnuteľnú šansoniérku, ale aj dvadsiate výročie vzniku úspešnej divadelnej hry Ľubomíra Feldeka Smrť v ružovom, ktorá mala premiéru v roku 1995 v Divadle Na zábradlí v réžii Karola Spišáka. Tento významný divadelník, po ktorom nesie naše divadlo meno, by tento rok oslávil svoje 75 narodeniny. Pri tejto príležitosti bude vo foyer divadla odhalená jeho socha.

OBNOVENÁ INSCENÁCIA:
V. Šikula – O. Sliacky
O múdrom Kokoškovi
Réžia: Peter Gábor a. h.
Ponúkame Vám príbeh gazdinej, ktorá vďaka radám múdreho kohútika získa veľké bohatstvo, no pre svoju lakomosť oň napokon príde. Protipólom lakomej ženičky sú dvaja podomoví predavači hrušiek, vychutnávači a filozofi života, ktorí vedia, že bohatstvo je dobrá vec, ale sú aj veci lepšie a dôležitejšie… Inscenácia, plná farieb i hudby, je určená deťom od 3 rokov a dospelým, ktorí deťmi takéhoto veku nezabudli byť.

NAŠI HOSTIA:
Bábkové divadlo na Rázcestí
List čiernemu synovi
Farba pleti ako farba pulóvra? Adaptácia poviedky Ireny Brežnej o prekonávaní strachu z cudzoty. Inscenácia List čiernemu synovi vznikla adaptáciou poviedky Ireny Brežnej. Intímna výpoveď bielej matky, ktorá čaká a porodí čierne dieťa je vytvorená na základe autentických zážitkov a skúseností,  v ktorých sa stretávala so strachom z cudzoty a inakosti v bielej krajine a spoznávaním kultúry afrických predkov svojho syna.

Zdroj: www.staredivadlo.sk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s