Program: Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre (10/2015)

SDKS (10/2015)

Kliknite na obrázok, zobrazí sa v plnej veľkosti.


Astrid Lindgrenová
Pipi Dlhá Pančucha
réžia: Šimon Spišák
Pipilota Viktuália Roleta Zlatka Pančušisková Efraimová, jednoducho Pipi Dlhá Pančucha, je deväťročné dievčatko s vlasmi spletenými do vrkočov, obrovskou silou, hlavou plnou výborných nápadov a srdcom veľkým a dobrým, že by sa doňho vošiel celý svet. Jej mamička je anjel a otecko morský vlk, ktorého jedného dňa búrka zmietla z paluby a teraz je kráľom černošského kmeňa. Býva sama vo vile Vilôčke s koňom a opičkou – Pánom Galánom, žije si ako sa jej páči, lebo jej nik neprikazuje ani neradí, do školy nechodí, lebo v škole sa iba čuduje a pani učiteľke pokojne tyká, zlodejov učí tancovať, s policajtmi sa hrá na naháňačku, tancuje kedy chce, spí, kedy potrebuje na akomkoľvek mieste, v akejkoľvek situácii a pretože môže žiť vo svete vlastnej fantázie, ktorý je plný dobrodružstiev a neuveriteľných príhod, môže si nudnú skutočnosť občas trošičku prispôsobiť a ozvláštniť… Milí malí i veľkí priatelia, spoznať Pipilotu Viktuáliu Roletu Zlatku Pančušisko Efraimovú, jednoducho Pipi Dlhú Pančuchu a jej krásny svet sa naozaj oplatí!

Janko a Marienka
Réžia: O. Spišák
Jedna z najznámejších klasických rozprávok zo zbierky bratov Grimmovcov. Strastiplný príbeh najznámejších rozprávkových súrodencov. Janko a Marienka sa ocitajú v nebezpečných situáciách, ale svojim umom, odvahou a schopnosťou pomáhať si navzájom sa im podarí prekonať všetky nástrahy, ktoré im kladie do cesty macocha, strašidelný les a zlá ježibaba. Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov.

M. Ďuríčková
Danka a Janka
Réžia: K. Žiška
Danka a Janka sú sestričky dvojčence, navlas rovnaké. Danka  má oči celkom ako Janka, hnedé a veselé ani gaštančeky a Janka má vlasy celkom ako Danka, plavé a ostrihané na ofinu. A majú tiež rady rozprávky. Chytia sa za ruky, spravia hop – a sú v rozprávke. Alebo sa ani nemusia chytiť za ruky, ani hop nemusia povedať, len si zaželajú a sú v rozprávke. A niekedy si nemusia ani zaželať – zrazu len, sami len nevedia ako – ako sú v rozprávke. Vlani boli Danka a Janka ešte malé, ale tohto roku sú už riadne žiačky 1. B. triedy vo Zvolene. Inscenácia je určená pre deti od 4 rokov.

Bram Stoker
Dracula
Réžia: Ondrej Spišák
Prekliata balada o nesmrteľnosti. Dramatizácia svetoznámeho románu Brama Stokera o zle, vášni a „inakosti“ v nás i okolo nás. Klasický príbeh grófa Draculu rozprávaný neklasickými javiskovými a divadelnými prostriedkami. Inscenácia je určená pre mladých ľudí od 15 rokov a dospelých. Inscenácia vznikla s finančnou podporou MK SR.

J. Mokoš
Jánošík
Réžia: O. Spišák
Inscenácia, ktorá pred vami odhalí pozadie vzniku legendy o slovenskom národnom hrdinovi – zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý vraj „ bohatým bral a chudobným dával“, a ktorý vo veku 23 liet v Liptovskom Mikuláši za rebro na šibenici odvisol. Inscenácia vznikla s finančnou podporou MK SR a je pre deti od 12 rokov.

Tri prasiatka
Réžia: Š. Spišák
Slovenská ľudová rozprávka.
Kde bolo, tam bolo, za siedmymi horami, za siedmymi dolami bol les a v ňom žili tri prasiatka, vlk a ešte veľa, veľa iných zvierat…Takto by sa mohla začínať klasická ľudová rozprávka o troch prasiatkach, ktoré si postavia domčeky, a ktoré prenasleduje hrozný, zlý vlk… Lenže ako to už býva v skutočnom živote je všetko trochu inak… Inscenácia je určená pre deti od 3 rokov.

V. Hugo
Chrám Matky Božej v Paríži
Réžia: J. Nvota a. h.
Paríž a Notre Dame. Mesto a Chrám. Dva živly… Dva princípy… Dve ženy. Sú matkami, milenkami, pobehlicami a diktátormi pre tisíce obyčajných ľudí motajúcich sa v ich náručí. Ako ich parížania môžu a ako musia? Kde je ich sloboda? Kňaz, ktorý sa zamiluje… Netvor, ktorý sa túži stať človekom, básnik, ktorý predá svoju hrdosť a žena, ktorá pre pravdu obetuje všetko. Klasický román Victora Huga, základ romantizmu, povinné čítanie, mnohokrát sfilmované a dramatizované. Jedna z jeho ústredných postáv hrbáč Quasimodo už prerástla hranice diela. No aj osudy ďalších – kňaza Clouda Frolla, cigánky Esmeraldy, básnika Gringoira a strážnika Phoeba, spoznávame už v mladosti v školských laviciach. Tragicko-groteskná dramatizácia ponúka nové rozšírenie si pohľadu na toto pozoruhodné dielo. Inscenácia postavená na smiechu cez slzy, grotesknej tragike, rozdvojených dušiach, prekvapivých situačných metaforách a netypicky budovaných atmosférach.

J. Drda
Zabudnutý čert
Réžia: K. Žiška
Rozprávka na motívy známeho a jednoduchého príbehu o obstarožnom niekoľko storočnom čertovi Trepifajkslovi a poctivej, vynachádzavej a pracovitej babe Plajznerke a o tom: „Že aj čert je iba človek!“. Je určená pre deti od 4 rokov. Inscenácia vznikla s podporou MK SR.

T. Johnson/J. Krofta
Absolvent
Réžia: J. Krofta
Mladý Benjamin Braddock práve oslavuje úspešné absolvovanie školy. Podľa ročenky je to naozaj úspešný mladý muž. Jeho rodina je finančne dobre zabezpečená, má milujúcich rodičov…A predsa. Mladý Benjamin je nespokojný. Nudí sa. Benjamín si, v snahe spestriť  svoj nudný život, začne vzťah s oveľa staršou rodinnou priateľkou – frustrovanou alkoholičkou pani Robinsonovou. A ako to už býva, stačí jedno rozhodnutie a kolesá osudu sa rozkrútia…Zo školy sa na prázdniny vracia dcéra pani Robinsonovej Elaine, do ktorej sa Ben „akýmsi nedopatrením“ zamiluje… Predstavenie určené pre študentov SŠ a starších.

Jakub Nvota
Žena, Pánboh, Čertisko a 7 zakliatych
Réžia: J. Nvota
Hororovo smiešny príbeh o tom, že žena a láska môžu všetko. Inscenácia na motívy niekoľkých Dobšinského rozprávok vo forme pouličného predstavenia pre deti od 10 rokov a dospelých.

OBNOVENÁ INSCENÁCIA:
Ľudmila Podjavorinská
Čin – Čin
Réžia: O. Spišák
Veršovaný príbeh o milom, mladom a nezodpovednom vrabcovi Čimovi, ktorý sa rozhodne oženiť aj napriek tomu, že svojej láske Činke nedokáže chytiť mušku, či postaviť dom. Múdry príbeh o typickej „mladíckej nerozvážnosti“ a procese dospievania bude venovaný deťom od 3 rokov.

DERNIÉRA:
Sherlock Holmes alebo Prípad londýnskeho sociopata
réžia: Jakub Nvota
Porozprávame vám o pánovi Sherlockovi Holmesovi, ktorého vlastná genialita privedie až k stretu so „samotným Napoleónom zločinu“ – profesorom Moriarthym. A kto je Moriarthy? To uvidíte v našom predstavení. Čaká vás naozajstné prekvapenie, v rámci ktorého pochopíte tragicko-smiešnu podstatu akejkoľvek geniality.

Zdroj: www.staredivadlo.sk

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s