Poviedka: Dominika Moravčíková

GLIT

/(/

Silné trámy pokryté graffitmi držia diaľničné uzly vysoko nad barakmi a zakrývajú výhľad na mesto. Betón a oceľ sú jedinou scenériou z okien v jednoizbáku na treťom poschodí. Denis spáva na gauči, jeho sestry na matracoch so škvrnami od piva. Staršia Alica sa vracia nadránom. Vatovými tampónmi si stiera krv z topánok a zo záhybov uší. Zakomplexovaní idioti, nadáva, ale nikdy s tým neprestane. Barová doska je každý večer mokrá od cudzej krvi. Muži sa bijú päsťami a ona povzbudzuje toho, kto jej zaplatí. Na platbu použije voperovaný prijímač so vstavanou batériou. Pripojí sa na Sieť a spáruje s jeho voperovaným zariadením. Sex trvá päťkrát dlhšie ako prevod peňazí.
New Shanghai je dobrý klub, tvrdí Alica. Jej muži často v dokladoch ukrývajú policajné odznaky. Vždy sa zíde poznať zopár policajtov, len pre prípad. Keď stratia veľa krvi a pijú silné vodky, Alica sa medzi prvými dozvie aktuality.
„V Sieti sa pohybuje muž, ktorý si hovorí Cirkusant.“
„Je to líder nového hnutia. Náboženské portály sú plné jeho diskusií.“
„Na Sieti a možno aj po uliciach rozširuje informácie o droge, ktorú nazýva prskavky.“
„Žiadny prášok ani ihly.“
„Elektrošoky.“
„Silne návykové.“
„Prenesú ťa na vyšší level.“
„Spasia.“

/(/

Nora pracuje za pokladňou v bistre. Skenuje prsty, prevádza sumu na účet podniku cez Sieť a želá dobrú chuť.
Cirkusanta stretla, keď šla v noci z bistra pešo cez opustený vnútorný dvor medzi tehlovými barakmi. Osvetlenie bolo slabé, mačky za kontajnermi sťahovali chvosty a potichu žobrali. Cirkusant stál pri bránke na bicykle. Možno niekoho očakával, alebo práve ukončil schôdzku. Mal čierny latexový plášť, kožené rukavice, vyšší životný štandard a bol holohlavý. V takýchto štvrtiach sa muži ako on bežne neobjavujú.
„Apokalypsa prichádza, dieťa.“ Na chrapot odpovedali mačky a kvapčanie z odkvapov. „Príde z oblohy, dieťa.“
Nora zastala. „Čo príde z oblohy?“
Nadvihol husté obočie. „Ohnivý asteroid predsa. Prskavky ťa zachránia. Moji ľudia prežijú.“
Vystrel ruku a skrčená koža zavŕzgala. Nora do nej vložila dlaň.
Kráčali možno desať minút po uzavretej ceste. Všade bolo mŕtvo. Kovové trubice kanalizácie prečnievali z vysekaného asfaltu. Za oknami niekto miešal karty, rozbíjal fľašky, alebo rozkopával ľudské telo. Všetky zvuky sa miesili do podobnosti.
Cirkusant jej pomohol, keď v krátkej sukni preliezala žltočiernu pásku. Previedol ju do pasáže s apartmánmi strednej triedy a vybehol pred ňou na poschodie cez terasu. Niekde úplne inde má domov, a možno rodinu, myslela si Nora.
V interiéri svietilo ružové svetlo glitrovej lampy. Cirkusant sa postavil pred okno a ukázal na rozžiarenú výškovú budovu oproti. Reklamy z LED modulov prelínali vlny diol ako pohyblivý vesmír.
„Vidíš to? Svet musí zomrieť.“
Na stôl vyložil nízkofrekvenčný generátor prepojený s generátorom elektrokonvulzie.
„Nemusíš sa báť, dieťa. Táto vec kombinuje mikroprúdy a 45-voltový šoky.“
Nerezové elektródy obalil gázou a namočil ich do slanej vody. Nora sa vystrela na koženom ležadle. Skrčila nohy, aby jej mohol nenápadne nazrieť pod sukňu.

/(/

„Čo vidíš?“ spýtal sa.
„Vidím tvoju tvár.“
Tušila, že bude imúnna. Cirkusant ju chytil okolo hrdla. „Nevidím, nevidím v tebe žiadne Svetlo.“
Nora ešte žiadnemu mužovi okrem Denisa nebola tak blízko. Vtisla Cirkusantovi slintavý bozk a on sa zatriasol, ale vydržal. Keď sa odlepila, vypúlil žltkasté oči a spotil sa na čele. „Nevidím, nevidím.“
Zatiahol rolety, aby stlmil svetlá z LED animácií. Vyzliekol si plášť, biele tričko aj nohavice. Kedysi musel utrpieť vážny úraz, na hrudi mal pásy jaziev a pod zdeformovanými kolenami sa nadpájali celkom verné náhrady nôh v syntetickej koži. „Tak dobre,“ povedal ešte.
Keď s Norou skončil, opatrne si kľakol na dlážku. Nora sa chvela, ale nič necítila. Siahla si rukou na každý kúsok tela, aby našla nejaké poškodenie, ale asi bola opäť imúnna.
Cirkusant zopäl ruky a zadíval sa na rotujúce glitre lampy.
„Zhrešili sme,“ povedal z dlážky. „Poďme sa pomodliť.“

/(/

Denis opravuje rozbité počítače v servisnom centre a občas hackuje do Siete. Na záškodníckych portáloch sa dostal k čudáckym názorom a presvedčeniam. Zavolal si na večer pár nových priateľov a v kancli vytlačil plagáty, ktoré plánuje rozvešať po štvrti. VYDÝCHNIME SI OD DIAĽNICE.
„Smog nás zaživa sťahuje z kože. Koža potrebuje kyslík.“
„Koho to zaujíma. Príde ohnivý asteroid. Všetci zomrú.“ vraví Nora.
Denis odpovedá: „Všetci zomrieme, ak sa vykašleme na ekológiu. Alebo prídu mimozemšťania. Možno iba čakajú, kým podochneme od smogu, aby nemali straty pri dobývaní.“
O chvíľu mu noví kamoši búchajú na dvere. Banda zložená z hackerov, skejterov a Šimona. Šimon vyštudoval balík ekológie, mineralógie a paleontológie. Z tela si vytrhal všetky implantáty a prístupové body pripojenia na Sieť. Je čistý. Po zoznámení s babami sedí sám za pultom kuchyne a pije pivo z plechovky.
Denis vykladá premietačku na balkón a púšťa film na betónový trám diaľnice. Pod premietaným obrazom presvitajú statické graffiti. Autá letiace 200 km/h víria vzduch.
Šimon ekológ spučil tretiu plechovku. Začína hrmieť a pršať.
„Nemáme tu triedený odpad,“ vraví Nora.
Šimon ekológ poslušne odchádza na ulicu. Svoje plechovky vyhodí do kontajnera na kovové obaly a vracia sa mokrý od dažďa. Keď opäť sadne za stôl, vytiahne z batoha kus ílovca so slabým reliéfom a obzerá si ho.
„Tam za poslednými domami mesta je starý lom. Chodím hľadať každý deň. Fosílie, bioglyfy, stromatolity.“
Šimon ekológ hľadá úplne najstaršiu fosíliu, ktorá zachovala telo prvého živočícha planéty. Táto fosília je odpoveďou na všetky otázky. Mineralógovia, paleontológovia a ekológovia ju hľadajú už stovky rokov.
„Čo urobíš, keď ju nájdeš?“
„Postarám sa, aby sa to všetci dozvedeli.“
„A prečo by to všetkých malo zaujímať?“
Šimon ekológ krúti hlavou. „Tomu ty proste nerozumieš.“

/(/

„Nevidím, nevidím,“ zhodnotil vždy, keď ju prezrel.
Nora občas cítila nevoľnosť a stratu orientácie, a to ešte nevidela ani kúsok Zdroja. Cirkusant zakaždým zvyšoval dĺžku pôsobenia prskaviek a potom ešte dlhšie bozkával a miloval. Na konci vždy povedal: „Zhrešili sme. Poďme sa pomodliť.“
Cirkusantov trh expanduje. Zlovestní muži v apartmáne nakupujú generátory a predávajú elektrošoky vo svojich štvrtiach. Cirkusant získal už tisícky veriacich.
Niekoľko dílerov pochytali policajti a generátory nechali zošrotovať.
Na námestí pri západe slnka zastavili Cirkusanta, lebo rozdával letáky o apokalypse.
„Ja nedrogujem, iba šírim, že sa blíži koniec.“
Prikázali mu, aby im ihneď skopíroval a poslal celú históriu svojej Siete.
Nora bola s ním a nebála sa. Cirkusant má hacknuté dva profily Siete. Bežne má pripojený iba ten s občianskym menom, z ktorého nenavštevuje náboženské portály.
„Máte svoje čísla, samé čísla, ale pravdu nevidíte.“ kričal na nich, keď ho pustili, nasadli na služobné mopedy a uháňali preč.
„Každá diola vášho osvetlenia čoskoro zhorí! Takto!“
Rozpažil ruky a plesol po hladine fontány. Tisíce vodných glitrov vyletelo do vzduchu.

/(/

Denis sa prišiel najesť do bistra, kde pracuje Nora. Sedí za pultom pred jej pokladňou a hovorí, že Šimon ekológ už našiel niekoľko fosílií, ale žiadna nebola staršia ako z treťohôr.
„Koho to zaujíma,“ vraví Nora. „Keď príde ohnivý asteroid.“
„Prídu mimozemšťania,“ myslí si Denis. V poslednej dobe o tom prečítal veľa článkov na náboženských portáloch. „Už teraz sú medzi nami. V ľudských telách nás pozorujú, možno aj za týmito stolmi.“
Stiahne niekoľko hranoliek naraz a s plnou pusou vyhlási: „Keď dôjde k odhaleniu, narukujem medzi prvými. A do letectva! Než nás vyhladia, zopár ich vypnem.“

/(/

Po Denisovom odchode prišiel do bistra zarastený motorkár. Nora si ho pamätala. V apartmáne kupoval generátor.
„Môžem vám ponúknuť naše denné menu?“
„Sklapni, dieťa.“
Chytil jej ruku a zlostne špúli pery, keď sa mu chcela vytrhnúť. „Cirkusant je mŕtvy.“
Pošmátral v koženkovej bunde, našiel osamelý mentolový cukrík a strčil si ho do úst. „Keď skončíš, počkaj ma pred vchodom, nech sa môžeme porozprávať.“zachrúmal.

/(/

Doktori tomu hovoria syndróm nepravého tela. Pacientovi sa zhnusia umelé končatiny a fanaticky sa ich pokúša zbaviť. Záchvat sa môže objaviť celkom nečakane.
Cirkusant pretrhal napojenia na kybernetické nohy a do rána vykrvácal.

/(/

„Vyšetrovatelia našli v apartmáne jeho generátory.“ povedal motorkár. „Nezanechal prístupový kód do jeho Siete. Poliši by sa tam radi natiahli, aby cez neho našli ďalších dílerov a oddaných veriacich.“
„Ja ten kód nepoznám.“ zašepkala Nora.
„Ale oni možno poznajú teba. Kontrolujú priemyselné kamery a ty si k nemu chodila. Podľa obrazu si nechajú vyhľadať podobné ksichty v Sieti.“
Poobzeral sa naokolo. „Ak ťa nájdu, budú ťa mučiť, dieťa. Nesmieš povedať o nikom z nás nič, je ti to jasné? To sa radšej vypni sama. Vieš, čo tým myslím, nie?“
Nečakal na odpoveď a s rukami vo vreckách tiahol do ulice.

/(/

Obrazovky sú plné Cirkusantovej tváre. Policajti prehľadávajú byty.
„Ráno boli na ulici dvaja mŕtvi poliši,“ rehoce sa pehavý chalan v metre. „Závisláci zabíjajú polišov.“
Nora si utiera slzy a nos.
„Neplač, dieťa,“ hovorí žena s príznakmi prskaviek.
„Vrátil sa do Zdroja. Všetkých nás tam očakáva.“

/(/

Šimon ekológ stál na kraji prepadliska. Rydlami rôznych šírok vybíjal kusy ílovca a utieral si zaprášenú tvár.
„Nora?“
„Prišla som sa rozlúčiť, pre prípad, že by sa mi niečo stalo.“
Šimon ekológ zbledol a onemel. Práve vytiahol ploský kus. Okraje krehkých vrstiev sa odlupovali pri každom pohybe.
Musí to byť tá najstaršia fosília. Archeológovia, paleontológovia a ekológovia ju hľadajú už stovky rokov.
Šimon ekológ naprázdno preglgol a povrch kameňa zakryl prstami.
Nora pribehla. „Ukáž!“
„Choď preč, lebo mi ju rozbiješ.“
Sklonila sa k jeho rukám a ťahala mu prsty od seba, aby ich uvoľnil.
„Padaj!“ Vytrhol sa jej a otočil chrbtom. Čupol si a fosíliu schoval do lona. Nora ho zozadu oblapila rukami. Udrel sa hlavou o jej nohy a ploský kus ílovca mu vypadol. Nora ho uchmatla a postavila sa. Kameň rozprášila v rukách a krehké úlomky sa zniesli k zemi.
„Neznášam tie tvoje sprosté skameneliny.“ vysvetlila mu.
Stratila rovnováhu a obaja sa zosunuli do hŕby ílovcových sutín.

/(/

Uprostred noci všetkých v byte prebudil rachot a mračná prachu.
„Sú to len kusy omietky.“ vyhodnocuje Šimon ekológ. Postupne zabudol na fosíliu, Nora kúpila veľký matrac a spolu sa na ňom zabývali. Šimon ekológ je lepší milenec ako Cirkusant, hoci keď príde apokalypsa, Šimon ekológ nikoho nezachráni. Nora sa pri ňom necíti v bezpečí.
Denis vyťahuje z papierovej škatule na popcorn svoju nelegálnu pištoľ. „Už sa to začalo,“ šepoce.
Alica vraví, že niektorý z mužov, čo jej platia, ju chce bombou umlčať kvôli manželke. Pobehuje s linkou rozmazanou od sĺz a do telefónu kričí na policajta. „Musíte sem ihneď prísť. Ja som Alica, určite ste ma niekedy videli tancovať!“
Nora tipuje, že konečne dorazil ohnivý asteroid. Vybehne na ulicu a vidí, že sa stalo niečo iné. Pred barakom stoja sanitky a policajné autá. Šimon ekológ ukazuje na oblohu. Kamión rozrezal zábradlie, vypadol z diaľnice a narazil do strechy baraku. Po krytine sa kotúľajú pivové fľaše.
„Apokalypsa prichádza.“ šepká ktosi. Záchranári vysekávajú cestu cez zlomené škridle a sklo. Zvedavci, ktorí prišli k baraku z okolitých domov a putík, nenápadne vchádzajú dovnútra. Vyjdú na najvyššie poschodie, lezú na strechu a ťahajú pivné debničky z plachtoviny nákladu.
Denis je sklamaný, že nepoužil svoju pištoľ. Alica si dala tabletku a spí ďalej.
Nora leží skrútená pod Šimonom ekológom. Necíti bezpečie, ale teplo ľudského dychu.

–  –  –

Dominika Moravčíková (*1992, Žilina) žije striedavo v Strečne a v Olomouci, kde študuje filmovú vedu a muzikológiu. Pravidelne sa zúčastňuje literárnych súťaží, dielní a kurzov.  Medzi jej doterajšie ocenenia patrí Hlavná cena na PULZ V4 (2013), 1. miesto na súťaži Dominika Tatarku (2013) a 1. miesto na súťaži Medziriadky 2014. Okrem písania sa venuje hre na klavír a vyučovaniu klavírnej hry.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s