Patrik Linhart: Měsíční povídky

Dreaming dream
I have a dream, že jsem švédský kluk a sám vychovávám syna, kterého jsem si nechal udělat ze zkumavky. V tom snu jsem měl kamaráda, který měl firmu na domácí práce. Jeho zaměstnancem byl vůči nám mnohem mladší kluk, který se staral o záchranu velryb. Byl to Dán nebo Němec. Každopádně jsme byli jedni z posledních lidí na Zemi. Ale splnil se náš sen – bílý muž opět vládl světu.

Čertovská píseň
Jsem elf, který nikdy neumírá, zpívá Jim Čert a jako by zpíval o mně. Mám však v účtech věčná selhání. A stále červená čísla. K čemu je mi věčný život, když budu do nekonečna platit. Neopustil jsem svět, můj národ je mamrd. Světlo Eldar mě opustilo. Jako bych snad já za to mohl. Lidi opustil člověk. V bezdotykových telefonech není dar Eldar. Jen malou chvilku svítí a pak zhasnou. Aha, prý se to dá nastavit. Hm, věčné světlo. Ale prsty se mi pomykají po displayi a ne a ne jej rozzářit.

Pocta RAF pro Stuttgart
Na ten hrob vám věnec nedám, žiju tam dost málo nato abych si takhle troufal, pro ně to je i po tolika letech dost bolestivá věc. Ono je dost možný, že ten jejich pomník, pořád sledujou. Ono je dost možný, že pořád sledujou tebe. Ale proč, když jsi nemožný a zmatený vlastním strachem a přemírou nabídky různých kečupů. Do Saska jezdím s cílem být jako jako Baader, být jako Mohnhauptová, ale přece jen Němci nabízejí víc. Nakupuji tam a sním o Klaarovi, Raspem a Meinhofové. Jím jejich jogurty, piji jejich jahodová mléka. Jsme bratři spotřebitelé, co je důležité – neotrávit se. Můžeme však fajtovat za cokoli, národ český přiotrávený sračkami z Německa, humusem vlastní výroby a těhotnými krysami z Polska? Tak jo. Myslíte, že frakce rudé armády bojovala za náš lepší život? Za tvůj život? Všichni mutujeme s časopisy o životě, kde se pro ty chytré píše, že nejlepší je tohle kafe a ne támhleto, kde lepší je tahle destinace a ne ta jiná, kde pro chudé, socky a sociály není místo, neboť se chovají jak debilní Češi. Jedna holka, má kluka, co je hodně in a dá jí trs bio květin, jinej svý holce dá kytku natrhanou na louce. Vím, že ten Fanfán Biotulipán je trapík, nicméně čí láska je větší?

Africká Maryša
Po svatbě otrávila čtrnáctiletá Wasila Umaruová ženicha a tři jeho přátele. V Nigérii si tuto událost nikdo nedal do souvislosti s tragédií bří Mrštíků. V Luhanské oblasti na Ukrajině postříleli proruští separatisté členy volební komise. O týden později, v Řikuníně, nepřišla k volbám do EU ani volební komise. President Zeman prohlásil, že se již nemůže dočkat, až budeme mít euro. Závidí Slovákům. Po přijetí eura se dvacet tisíc Slováků přestěhovalo do Čech. Kam se poděl zbytek neví ani Maďaři.
To vše představuje velký krok pro člověka, ale jen krůček od směšnosti k smíchu.

Půl nohy absolutního zla
Hledám absolutní zlo, které odpovídá na základní otázky existence, proč jsem tady. Proč jedna miska přejede exekutora, a proč to není miska, proč je to jen modelka? Proč ta všemi opovrhovaná blivna přejela obecně uznávané zlo společnosti? Každý má za to, že je to nabob s ksichtem tučňáka po lobotomii ploutve a každý ví, že exekutor jede v rovině, která by i Stevena Seagala ležícího v tomatu přehodila na jinou kolej. Přece to není však absolutní zlo. Co však je zlo? To, že poklidný průběh televisního přenosu zápasu mezi Liverpoolem a Chelsea naruší výkřik: „Tak tohle je neskutečné! K tomu, aby dal gól mu chybělo půl nohy.“ Zlo je fotbalista, který hraje za Liverpool a má jen půl nohy? Absolutní zlo je vznášet se a neposrat se z toho, že ti chybí půl nohy k tomu dát gól. Absolutní zlo je snaha nevyhrát. Vyzvat přirozenost přírody na souboj, získat Darwinovu cenu a přežít.

Jak naložit s opilou holkou
„To je stejně zajímavý,“ poznamenal přítel Bohouš, „že když seš tady, tak mluvíš normálně.“
„Klidně budu mluvit severočesky,“ dovtípil jsem se. „Můžu řikat rohlejk, mlejko, kurva.“
Zavrtěl hlavou. „V tom to přece jen nebude. Víš, jakej je mezi mnou jako galantnim hipsterem z metropole, a tebou jako Severočechem rozdíl? Já, když najdu v pangejtu ležet holku s flaškou chlastu v ruce, tak jí odnesu k sobě domu a ráno zjistim, že mě vykradla byt. Ty jí vojedeš, flašku jí vychlastáš a pak budeš čekat, až tě odtáhne.“
Vyrazil jsem do protiútoku: „A co bys ty udělal s tou flaškou?!“

Řeč a řečing
Zdá se, že termín, jenž nekončí na –ing, nemá naději na plnohodnotný život ve společnosti. Teďkonc zasejc frčí na českém kulturním trhu guerilla poetring. Nemluvě o stalkingu, brainwashingu, networkingu, ideamakingu, highwaykingu. Čeština je přitom taková skromná trvalka kreativní. Třeba jen česká příjmení. Lidé je postupně získávali od středověku: Pilař, Vzaduhladká, Dopilkuba, Pakosta. A ještě dnes po nejméně dvou stech letech jsou stále výstižná, byť dědic jména je už bůhvíkolikátý potomek a dávno není mlynář, ani neokrádá vandrovníky, a dokonce i zhubl. Přesto se zaměstnanec severočeské věznice jmenuje Michal Kruťák, pan farář Mlsnolíbek a vedoucí konvoje Mirko Trubka. A opět někde narazím na olezlý terminus naming.

–  –  –

Patrik Linhart, zdroj foto: ceskatelevize.cz

Patrik Linhart (*1975, Duchcov) je básnik, výtvarník, performer a diletant. Žije v Tepliciach a v Duchcove (Severné Čechy). Vydal osem kníh prózy a poézie – naposledy novelu Lunhard (2014) a niekoľko e-kníh v Krásného nakladatelství. Svojim záľubám venoval knihy Vexilologický kabinet britského impéria (ilustrovaná kniha o vexilologických dejinách britských kolónií, Europrinty 2008) a dejiny frenetizmu a hororu, vrátane malej antológie prekladov z angloamerickej literatúry Vyprávění nočních hubeňourů (štúdia, preklady, Pulchra 2013). Spolupracuje s literárnymi časopismi Tvar a Host a prispieva do časopisov Respekt, Uni, Weles, Analogon a i. V súčasnej dobe mu vychádza kniha mesačných poviedok Šílený Trist (pozn. autor od roku 1994 píše mesiac čo mesiac mikropoviedky, ktoré radí do mesačných cyklov, v súčasnej dobe ich je 3 690).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.