Poviedka: Alexandra Kazlovová

ilustračná fotografia, zdroj: pixabay.com

On a Ona

On a Ona boli presne taký ten pár, z ktorého vám je na grcanie. Zaláskovaní miláčik a chrobáčik, čo má namiesto zreničky srdiečka a ešte aj obuváku hovorí obuváčik.
On sa volal Karol a bol beznádejný neschopák. S maturitou z gymnázia ani na tretíkrát nespravil štátnice na nejakej treťotriednej vysokej škole, kde sa skúšky dávajú za člny či iné dary. A tak predával rožky v nonstop večierke za mizerné peniaze.
Ona sa volala Anna a stále bola panna. V miestnej ZUŠ-ke učila 5-ročné dievčatá chaoticky sa pohybovať po javisku v ružových baletných minisúpravičkách, zatiaľ čo sa z reproduktorov ozýva pesnička z cédečka Peter Nagy a deti 5.
Karol a Anna sa spoznali asi pred rokom, keď si prišla kúpiť toaletný papier. Bolo už dosť neskoro, takže Karol bol v nonstopke sám. Podal Anne balík štyroch kotúčov hajzláku, prehodili zopár trápnych viet a vzišlo z toho pozvanie na večeru. A tak sa začala láska, z ktorej by bolo nevoľno aj Rosamunde Pilcherovej.
Zopár ostýchavých rande, držanie sa za ruky, spotené dlane a červené ruže. Malo to asi taký spád, ako keď pustíte z kopca loptu. O pár mesiacov prišlo leto, polonahé a lepkavé. Na autobusových sedadlách ostávali mokré fľaky po spotenej koži a pod pazuchami tiekol cícerkami slaný pot. A tak sa Karol a Anna v pochybnej cestovnej kancelárii rozhodovali, kam pôjdu na svoju prvú spoločnú dovolenku. Keďže boli stále v štádiu totálnej zamilovanosti, predbiehali sa vo vyjadreniach typu: „Nie, mne je to skutočne jedno miláčik. Hlavné je, že budeme spolu.“ Alebo: „Ty vyber, mne ide predovšetkým o tvoje šťastie.“ Nakoniec si vybrali krásny pobytový zájazd v Bulharsku s polpenziou. Ubytovanie malo byť rozprávkové – malé bungalovy priamo na pláži s raňajkovým servisom. „Ideálne napríklad na svadobné cesty,“ vyškierala sa na nich ženská z cestovky. Anna sa zachichotala ako malé zapýrené dievča a Karol očervenel v tvári. Pochopila. Títo dvaja sú len zamilovaní idioti, na žiadne extra služby ich teda už nenaláka. Odložila katalóg s názvom „Náš splnený sen – naša svadobná cesta“ s dvojnásobnými cenami. Z týchto dvoch už nevytlčie ďalšie peniaze.
Na prelome júla a augusta sa Karol a Anna pobrali na svoju prvú spoločnú dovolenku. Anna bola extrémne nervózna, ešte nikdy s Karolom nebola tak dlho. Doteraz sa vždy len stretávali kdesi v meste, chodili spolu do kina alebo na večeru. No nikdy u nej neprespal a to ju teraz desilo. Panika vlastne začala už doma, keď si balila spodné prádlo. Anna bola príliš prudérna a veľmi ju strašilo, že by jej sivobiele gaťky uzrelo mužské oko. A vtedy v nej vyklíčilo prvé semienko pochybností o vzťahu s Karolom. Okamžite sa zahanbila na čo to vlastne myslí a prudko zabuchla veko kufra, akoby sa usilovala odplašiť tie zradné myšlienky. Naopak, Karol sa spoločnej rekreácie nevedel dočkať. On nemal žiadne pochybnosti. A odhodlane a hrdinsky si vložil do vrecka malú čiernu krabičku so zamatovým povrchom.
Stretli sa pred Anniným domom a spoločne sa pobrali k autobusu. Venovali si ostýchavý bozk na ústa a s motýľmi v bruchu sa posadili na svoje miesta. Každý z nich s nervozitou z iného dôvodu. Ich sedadlá boli úplne vpredu kvôli Anne – vzadu jej totiž býva zle, a preto sa Karol ešte v cestovke uistil, že pre nich rezervujú miesta na samom začiatku autobusu. Na parkovisku sa stretla kvalitná zmes čudákov. Dve-tri rodinky s deťmi, partia hlučných mládencov s nemiestnymi rečami a zopár párikov.
Cesta kupodivu prebiehala pomerne hladko. Anna takmer celý čas spala a Karol si neustále v hlave premietal, ako bude vyzerať TÁ veľká vec. „Anna, naša láska je už taká veľká, že by sa mohla posunúť do inej úrovne,“ premýšľal, čo pri tom povie svojej milovanej.
Rozruch nastal v momente, keď sa v autobuse pokazila klimatizácia. Zmätená delegátka najskôr vyhlásila prestávku, aby sa celá vec mohla nejak ututlať. Keď však ani po dvadsiatich minútach klimatizáciu neopravili, rozhodla sa, že budú v ceste pokračovať. Z cestovnej kancelárie by náhradný autobus neposlali a opravu v servise by jej lakomé vedenie nielenže nepreplatilo, ale meškanie autobusu a hodiny navyše by jej strhli z už aj tak dosť mizerného platu. A keďže sa klimatizácia pokazila v noci, problém bol na pár hodín zažehnaný. Teda aspoň to tak spočiatku vyzeralo. No keď už doobeda začalo slnko páliť, cestujúci jeden po druhom chodili s požiadavkou klimatizácie za delegátkou. Problém sa vyhrotil približne napoludnie počas prestávky. To jedna pani v stredných rokoch hysterizovala, že v tomto teple sa jej pokazí všetko v cestovnej chladničke a že za toto si veru ona nezaplatila. Celá táto scéna sa skončila až v momente, keď od delegátky vymámila prísľub polpenzie grátis pre celú jej famíliu.
Zvyšok cesty ostal bez väčších komplikácií. Hostia sa postupne rozišli do svojich ubytovaní – niektorí do pidi hotelových izieb so satelitom a iní zas do malých bungalovov priamo na pláži. V takomto bývali aj Karol s Annou. Cítili sa však mierne oklamaní, keď zistili, že ich bungalov síce na pláži stojí, no celý výhľad na more im zacláňa mohutná kostra akejsi nedostavanej budovy. Karolovi sa Annu podarilo uchlácholiť super romantickými raňajkami v posteli každé ráno, čo si takisto objednali v cene svojho zájazdu. No keďže ešte stále svietilo slnko, rozhodli sa ešte pred večerou vykúpať. Pri mori bolo krásne a všetky ich obavy sa rozplynuli. Vietor mierne povieval, vlny sa lámali a spenená voda im ovlažovala členky. Hoci bolo na pláži spolu s nimi asi ďalších 80 ľudí, cítili sa ako na opustenom ostrove. Keď sa zvečerilo, Karol Annu pozval na drink do plážového baru. Objednal šampanské a nervózne vo vrecku nahmatal zamatovú krabičku. Keď však Anna nesmelo hlesla, že by si možno rada objednala Piña coladu, Karol usúdil, že teraz vyrukovať s krabičkou nebude dobrý nápad. Anna, celá šťastná a rozžiarená, celkom zabudla na všetky obavy, ktoré pred cestou mala. Na alkohol nebola zvyknutá, preto jej miešaný nápoj neobyčajne rýchlo udrel do hlavy. V lícach mierne očervenela, hlava sa jej zatočila a na všetkom sa chichotala. V dobrej nálade sa pobrali spať.
Ráno ich zobudili akési zvuky. Najskôr si mysleli, že susedia s nejakým skladom supermarketu či niečoho podobného. Ostali však mierne šokovaní, keď vykukli z okna a zbadali dvoch chlapíkov, ktorí do auta nakladali truhlu s nebožtíkom. Znechutení sa pobrali na raňajky. V skutočnosti totiž raňajkový servis neznamenal to, čo si Karol s Annou predstavovali. Žiadny poslíček im nepriniesol stolík na koliečkach, ktorý sa prehýba pod ťarchou čerstvého pečiva a ovocia od výmyslu sveta, ako to videli v amerických romantických komédiách, na ktoré tak často chodili do kina. A tak vošli do miestnosti, kde sa podávali raňajky. Bolo asi pol desiatej, teda už dve a pol hodiny potom, čo sa na preplnené bufetové stoly vrhli vyhladované rodinky. V praxi to znamenalo asi toľko, že opozdilcom, teda Karolovi a Anne, ostal na výber oschnutý syr alebo niekoľko plátkov šunky s pofidérnym povlakom navrchu. Káva už dávno vychladla a z ovocia ostali len zhnednuté banány. Takýto začiatok dňa ani jeden z nich neočakával.
Ešte doobeda sa vybrali na pláž. Anna, ktorej pokožka bola extrémne citlivá, si kúpila špeciálny opaľovací krém s faktorom 60. Výsledok jej dôkladného natierania sa bol ten, že superhustý krém sa vôbec nedal rozotrieť a Anna vyzerala ako dva roky po smrti. Karol sa hrdinsky nenatrel vôbec. Na pláži bolo, ako obyčajne, mnoho ľudí. Južanský párik, čo sa neustále hádal a následne veľmi vášnivo uzmieroval, niekoľko obyčajných rodiniek s deťmi, zopár zošuverených dôchodcov a vysolárkované slečny s umelým poprsím, čo sa opaľovali hore bez, aby oslňovali nielen svojich partnerov zhruba dvojnásobného veku, ale aj všetkých naokolo. Vonku bolo šialené teplo. Slnko pálilo tak, že máloktoré zo žien sa venovali spekaniu vlastného tela. Okolo obeda sa pláž začala vyľudňovať a Karol s Annou riešili v bezpečí svojho bungalovu akútny problém. Karolove hrdinstvo nenatrieť sa vyústilo do červenej katastrofy. Jeho pokožka pripomínala homára opečeného na strednom plameni a každý dotyk ho neuveriteľne pálil. Najhoršie to bolo, keď sa posadil na koženú sedačku a po niekoľkých minútach sa o ňu jeho spotené telo prilepilo. Keď sa chcel Karol postaviť, cítil, ako keby sa mu strhla celá vrchná časť kože. Teraz už pred Annou nedokázal udržať svoje tajomstvo a priznal, že sa hanebným spôsobom spálil hneď prvé doobedie dovolenky. A tak táto zdanlivo banálna vec rozkrútila kolotoč takých podivných vecí, aké sa mohli prihodiť jedine tomuto páriku. Anna sa okamžite zmobilizovala a začala prehrabávať a kutrať vo všetkých zásuvkách a skrinkách, aby našla prvú pomoc pre Karola – Panthenol. Najväčšie zdesenie však nastalo, keď nazrela do Karolovho nočného stolíka a zbadala čiernu zamatovú krabičku.
V ten deň Karol viac na pláž nešiel. Keď po niekoľkominútovom hľadaní Panthenol našli, Anna sa zmenila na hotovú medičku ako vystrihnutú z Chicago Hope. Uložila svojho milovaného do postele, dôkladne mu naniesla hrubú vrstvu peny upokojujúceho charakteru po celom tele, na príručný stolík uložila litrovú fľašu vody a zatiahla závesy. Keď sa dojatému a zároveň trochu zahanbenému Karolovi podarilo zaspať, Anna sa potichu vykradla. Stále ju totiž mátala tá malá čierna škatuľka. Vlastne ju nedesil ani fakt samotnej existencie tej škatuľky. Dokonca už niekoľkokrát na čosi podobné myslela. Najviac ju desilo pomyslenie na jej neforemné lacné spodné prádlo. Predstavovala si, ako Karol v príhodnej chvíli vytiahne krabičku a ona bude musieť odhaliť tie odpudzujúce sivobiele gaťky. V panike preto vošla do nákupnej časti hotelového rezortu. No obchod so spodným prádlom márne hľadala, v preexponovaných výkladoch ponúkali klenoty a šperky pochybného charakteru, nafukovačky, šnorchle, opaľovacie krémy a pleťovú kozmetiku z kozích exkrementov za ťažké peniaze. Ako tak blúdila v spleti predražených butikov, ocitla sa pred výkladom čohosi, čo by sa mohlo ponášať na obchod s bielizňou. Boli tam kožené podprsenky s vybíjanými cvočkami a krúžkami, sieťované pančuchy a figurína navlečená v podozrivo krátkej policajnej uniforme. Odhodlane vošla dnu a až keď okolo seba zbadala neuveriteľné množstvo istých gumených vecí, ktoré sa hanbila čo i len v mysli pomenovať, dospela k záveru, že stojí priamo uprostred sexshopu.
Keď sa Karol zobudil, zistil, že Anna je preč. Výborne, takúto chvíľku pre seba potreboval. Objednal romantickú večeru pre dvoch, vychladenú fľašu kvalitného šampanského, lahodný dezert a priplatil si aj za huslistu, čo im bude hrať pri stole dojemné slaďáky. Dokonca sa za pár drobných dohodol s poslíčkom, že len čo odídu na večeru, upracú im bungalov a po posteli rozsypú lupene ruží. Keď všetko dohodol, bol na tento gýč storočia nesmierne pyšný. Doprial si dlhú sprchu, obliekol si tie najlepšie šaty a vyvoňaný čakal na Annu. V skutočnosti Karolove najlepšie šaty znamenali asi tisícročné balónové nohavice nedefinovateľnej farby a bielu košeľu, ktorá bola skôr žltá ako biela. Celkovo pôsobil dojmom lepšieho autobusára. Tieto slávnostné šaty si šetril na špeciálne príležitosti, teda naposledy ich mal na maturitnom plese.
Anna stojaca v predajni s erotickými pomôckami, uvedomujúc si, že sa na ňu usmievajú dve veľmi ochotné predavačky, stála ako prikovaná. Po chvíľke sa spamätala a cítila, že jej neostáva iné, ako čosi kúpiť a rýchlo odísť preč. Rozhodne prišla k predavačke a lámavou angličtinou si vypýtala nohavičky. Predavačka sa celá rozžiarila, pretože zákazníčky Anninho typu mala najradšej. Neuveriteľne rada im radila vybrať to najlepšie a nakoniec sa cítila ako hrdinka, ktorá pomohla zakríknutej myške zmeniť sa na sexi tigricu. „Má to byť niečo špeciálne, či siahneme radšej po klasike?“ zaklipkala na Annu umelými mihalnicami. Anna by sa najradšej prepadla pod zem, no nakoniec všetko dopadlo tak, ako malo. Anna vychádzala z obchodu s červenými tangáčmi, ktoré boli najdrahším kúskom odevu, aký si kedy kúpila a predavačka sa koketne usmievala na odchádzajúcu šelmu.
Keď sa Anna vrátila, Karol na ňu veľavýznamne pozrel a pozval ju na večeru. Ona súhlasila a keď sa jej spýtal, čo to má v taške, očervenela ako paprika, priduseným hlasom povedala, že prekvapenie a zmizla v kúpeľni. Oholila si nohy, starostlivo učesala vlasy a namaľovala sa. Do kútika oka si naniesla trblietavé modré očné tiene, namaľovala si očné linky, ktoré mali vytvoriť dojem mačacích očí, no skôr pripomínali Kleopatru a na ústa si naniesla sýtoružový blyštek na pery.
Večera šla presne podľa Karolových očakávaní – Anna bola ohromená. Predtým ako sa pustili do dezertu, spustil Karol vetu, ktorú si pripravil už v autobuse: „Anna, naša láska je už taká veľká, že by sa mohla posunúť do inej úrovne,“ a vytiahol z vrecka zamatovú škatuľku. Anna ju okamžite spoznala a začala sa drhnúť šampanským, ktoré práve chlípala z elegantného pohára na stopke. Znova celá očervenela a potichu sa ho spýtala: „Prečo to vyťahuješ tu? Pred všetkými tými ľuďmi?“ „Pretože ti chcem svoju lásku dokázať pred celým svetom,“ a bez varovania jej krabičku pod nosom otvoril. Teraz už na nich skutočne hľadeli kompletne všetci v reštaurácii. Anna sa príšerne hanbila a Karolove správanie jej prišlo maximálne nevhodné. Keď sa však pozrela do otvorenej škatuľky a tam namiesto kondómov trónil zásnubný prsteň so zirkónovým kameňom veľkosti špendlíkovej hlavičky, zostala ako obarená.

***

O päť rokov neskôr…

Niekoľko mesiacov po dovolenke tvorili Karol a Anna šťastný zasnúbený párik. Neskôr však Anna zistila, že ju viac priťahujú ženy a stala sa z nej sebavedomá lesbička. Karol ostal beznádejným neschopákom, ktorý ešte donedávna splácal onú dovolenku v Bulharsku. Anna už nepracuje v ZUŠ-ke, teraz precvičuje v miestnom fitku tanec pri tyči.

Koniec.

–  –  –

Alexandra Kazlovová študuje žurnalistiku na Filozofickej Fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Je autorkou viacerých blogových projektov. Svoju tvorbu zatiaľ nepublikovala, no v „šuflíku“ má odloženú detskú rozprávkovú knihu O ponožke s fínskym vzorom (2010) a niekoľko poviedok pre dospelých.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.